Odstránený článok Petra Skladaného

Toto je kompletný (zo stránky blog.tyzden.sk už stiahnutý) text blogu pána Petra Skladaného, ktorý vyvolal silné ohlasy na internete:

Cisárov Pekár alebo Východniari v Bratislave

Vo finále predvolebnej kampane prekročil starosta Ružinova Dušan Pekár rubikon a obtrel si ústa o nás, Východniarov – svojich voličov.

Narodil som sa v milostivom roku 1981 v kráľovskom meste Prešov, založenom Belom II. v roku 1247. Mojim jediným a večným domovom bude navždy náš dvojizbový byt v azbestovom paneláčiku na treťom poschodí na ulici Októbrova č. 50, na Sídlisku II. Tam, ako väčšine z nás, ostala navždy biť časť môjho srdca.

Zhodou životných okolostí – a FAKT NEŠŤASTNOU NÁHODOU – som sa (momentálne) ocitol v Bratislave, ošklivom a chladnom meste, ktoré nemá ani hlavu, ani pätu. Nikdy sa mi nesnívalo, že tu budem žiť, ani som to nikdy neplánoval. Bratislavu som na diaľku z Prešova síce rešpektoval, ale skutočným „mestom“ bol pre mňa vždy len môj Prešov. A právom.

Bratislava, táto zlátanina mesta a dediny, kultúry a úpadku, dejín aj ničoty, zmes posledných takmer vyhynutých Staromešťanov a petržalských rozmaznaných „SEDLÁKOV“, vysťahovaných Oravcov a Kysučanov, Stredoslovákov a Záhorákov, Rusínov, Bystričanov, Spišiakov, Litpákov a Gemeranov, toho kúska Maďarov a vyvraždených Židov, je všetko iné, než mesto, kde by ste mohli snívať žiť.

Najdrahšie mesto v strednej Európe a široko naokolí, zároveň poskytujúce najnižšiu úroveň životného štandardu, slušnosti, priateľskosti, kultúrnosti, zdravotníckeho a úradníckeho servisu alebo čohokoľvek, s čím by ste automaticky počítali v hlavnom meste. Jedna zarastená dedina, plná odpadkov, špiny, rozbitých ciest a chodníkov, rozrytá developermi, jedna betónová džungľa so šialenými mrakodrapmi a nefunkčnou dopravou. Že preháňam? Choďte, milí rodáci, len na Hlavnú stanicu. Je svetovým unikátom, že je na kilometre vzdialená od autobusovej aj od letiska. Ozaj svetové!

Zrútená synagóga, umreté Staré mesto, zničené historické budovy, spadnutá Cvernovka, Dimitrovka aj Stein, neriešené parkovanie, všadeprítomná drahota, premnožené komáre, zaplesneté Kramáre. Naozaj radosť tu žiť!!!

A tuto, náš milý kádehácky kandidát na starostu Ružinova pán Dušan Pekár vo svojom predvolebnom pamflete tvrdí, že za „developerskú výstavbu a zahusťovanie, a s tým spojené problémy s parkovaním môže masívne prisťahovalectvo ľudí z Východu“.

No, nevieme síce, odkiaľ pán starosta chodí na tieto zaručené štatistiky. Žeby za jeho spackanú „neželanú výstavbu“ mohli naozaj robotníci z Východu? To sa mi nezdá. A nie je to náhodou tak, že si pán starosta pýta za stavebné rozhodnutie v zaujímavých projektoch aj 300.000 korún, a preto sa výstavba tak utešene zahusťuje? Neviem určite, ale tak som počul. A keď bude treba, povieme to aj na súde…

Východniari v Bratislave sú pre mesto veľmi dôležití ľudia. Prisťahovalci sú požehnaním pre Bratislavu. Inak by už dávno zdegenerovala. Obohacujú ju kultúrne, profesijne aj duchovne. Imigranti tu vykonávajú najrôznejšie profesie – od tých, do ktorých sa domácim nemakačenkom „nechce“ – robotnícke a upratovacie profesie, až po umelecké, intelektuálne a najvyššie štátne posty. Netreba zabúdať, že najdôležitejší ľudia ponovembrových dejín SR pochádzali mimo Bratislavy – Mečiar z Považia, Dzurinda zo Spiša, Mikloš a Kaliňák sú Rusíni, Fico je od Prievidze. Náhoda? Nie je to skôr tak, že sú ľudia „zvonku“ šikovnejší, priebojnejší, životaschopnejší? Ja som si napríklad svoje pracovné miesto vytvoril sám, bez známostí, bez Pekára, a dnes poskytujem veterinárnu starostlivosť v Ružinove pre „bratislavské“ zvieratká a ich majiteľov.

Starostu Pekára ani ostatných „Blavákov“ som sa neprosil, hoci som ho v posledných voľbách volil. Namiesto toho, aby sa ospravedlnil za zlyhania a sľuby, ktoré nesplnil, vyvršuje sa na Východniaroch – svojich voličoch. Starosta sa tým kanalizoval zo spodným sloveským prúdom, ktorý za svojimi osobnými životnými frustráciami vidí buď „Cigánov“ alebo Východniarov.

Budem rád, keď Pekár vyhrá, lebo od neho sú tam iba horší. Ale s tými Východniarmi si to vyprosím. Nie som síce žiaden cisár, ale tiež nestrpím, aby si jazyk o nás otieral hocijaký pekár…

 

 

S textom sa nijako nestotožňujem!Môže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Jozef píše:

  Som veľmi rád, že to niekto takto pekne uchoval, lebo tie google kešky, ktoré kolovali na FB začali byť neaktuálne:)

 2. Peter Skladaný píše:

  Ďakujem xKatke za zvečnenie. Čím ďalej, tým viac si za svojim textom stojím. Aj keď s výhradami. Peter Skladaný

 3. Ján píše:

  Hrdina :-) a teraz vypisuje svojim byvalym klientom srdcervuce maily a zobroni o pracu :-D

 4. Staromešťan píše:

  Drzý zakomplexovany sedlacky potrat, ktorý si myslí, že jeho vychodnarske dcerenky sú Bratislavcanky. S*ap.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *