Dobrodružstvo za 6 miliónov. Kto je to vlastne kresťan?

Niekde na Twitteri som našla, že „kto nenapísal o referende, nie je bloger“ :D . Odmietala som sa vyjadriť na túto tému pred samotným referendom, aby som neskončila v papuli nejakého extrémistickeho kresťana. Takže sa vyjadrujem až teraz.

Kto je to vlastne „pravý“ kresťan?

Čo sa týka môjho kresťanského portfólia – mám krst, prvé sväté prijímanie aj birmovku. Už mi chýba len svadba, posledné pomazanie a pohreb. „Budeš môcť mať svadbu v kostole„, argumentovali mi všetci, keď som nechcela ísť na birmovku. Spravila som to pre moje babky. Odvtedy som v kostole nebola, ak nerátam svadby.

Moja babka žije na dedine. Počas prázdnin, ktoré som u nej trávila, som sa povinne musela zúčastniť omše každú nedeľu (aj so spoveďou), pomodliť sa pred spaním a prežehnať sa pred jedlom. Z kuchynskej linky sa na mňa pozeral kresťanský kalendár, na záchode boli kresťanské noviny, v izbe nad posteľou som mala obraz Panni Márie a Ježiša Krista.

A ty si čia?„, pýtali sa ma staré babky pred kostolom. Na druhý deň už celá dedina vedela, že som u babky na prázdninách. Ak som si v miestnej krčme dala kofolu a zahrala biliard, večer to už vedel aj môj otec (doslova!). Prvý problém nastal, keď som sa vybrala v nedeľu do kostola v nohaviciach. Babka sa na mňa nevedela ani pozrieť a hneď mi núkala jej sukne. Vraj musím ísť do kostola pekne oblečená. Pri pohľade na jej sukne z 19. storočia ma nikto nedonútil obliecť si nejakú z nich, jednoducho babka musela prežiť to, že idem do kostola v nohaviciach. V kostole pohľady, šepkanie, chytanie ruženca, žmolili svoje zlaté krížiky na zlatých retiazkach, Amen tma,…

Keď som „skladala“ skúšku na birmovku, základom bolo vedieť sedem hlavných hriechov:

 1. pýcha (lat. superbia)
 2. lakomstvo (lat. avaritia)
 3. závisť (lat. invidia)
 4. hnev (lat. ira)
 5. smilstvo (lat. luxuria)
 6. obžerstvo (lat. gula)
 7. lenivosť (lat. acedia)

Keď som sa v tom kostole pozerala na tie veriace babky, ktoré neveriacky pozerali na mňa, zatiaľ čo oni sa nahodili do toho najlepšieho, na krk si zavesili tú najhrubšiu zlatú retiazku s krížikom, v kabelke spevník v koži… jediné čo mi vŕtalo hlavou bolo, ako môžu títo veriaci porušovať hneď prvý zo siedmych smrteľných hriechov? Boh nás má prijať takých, aký sme. Je jedno či tam príde robotník v montérkách alebo dievča v nohaviciach. Obliecť sa pekne do kostola je kokotina, ktorú si vymysleli sami kresťania. A prečo? Aby sa mohli pýšiť svojou zlatou retiazkou? Aby ukázali svoje nové sako? Tieto isté veriace babky, ktoré sa došli do kostola pýšiť svojim perím, stáli pred kostolom a komentovali iných. Starali sa do cudzích životov, kto s kým kedy kde. Schádzali sa pri svojich bránkach, opreli sa o plot a pozorovali kto má aké auto, kto čo na dvore robí, koľko vajíčok znáša susedova sliepka… Naozaj je toto pokoj a pokora v kresťanskom živote?

Všetkým týmto poctivým kresťanom by som v mene pána Boha dala na čelo vytetovať „pýcha a závisť“ – 2 z hlavných smrteľných hriechov, aby si ich pripomenuli vždy, keď sa na seba pozrú do zrkadla.

Kto sme my ostatní?

Raz som si v škole vybrala ako projekt svetové náboženstva. Prečítala som si o viac ako desiatych rôznych náboženstvách po celom svete. Boli ako cez kopirák až na pár výnimiek. Keď zoberieme do úvahy bežného človeka, ktorý žije svoj bežný život bez pravidelných návštev kostola… ako vlastne žije? Žije tak, ako mu to umožňuje platná legislatíva štátu alebo má aj nejaké vlastné vnútorné pravidlá?

Teraz si skúste predstaviť, že by ste namiesto kresťanských zákonov, žili podľa týchto:

 • Nedávaj rady a názory, pokiaľ ťa o to nepožiadali.
 • Nehovor o svojich problémoch, pokiaľ si nie si istý, že to chcú počuť.
 • Ak vojdeš do cudzieho domu, daj najavo rešpekt alebo tam nechoď.
 • Ak ťa niekto obťažuje v tvojom dome, nalož s ním tvrdo a nemilosrdne.
 • Nevyžaduj sexuálne zblíženie, pokiaľ nemáš od partnera zvolenie.
 • Neber si, čo ti nepatrí okrem prípadu, že je to bremeno pre druhú osobu a on si potom vydýchne uľahčením.
 • Nesťažuj si na nič, čo sa ťa priamo netýka.
 • Neubližuj malým deťom.
 • Nezabíjaj zvieratá, jedine keď zaútočia alebo ich potrebuješ ako vlastnú potravu.
 • Ak si v otvorenej krajine, nikoho neobťažuj. Ak ťa niekto obťažuje, vyzvi ho aby prestal. Ak neprestane, znič ho.

Tieto pravidlá sú staršieho dátumu a preto sa vám možno zdajú trochu pritiahnuté za vlasy. No keď to zhrniete, na základe týchto pravidiel môžete robiť vlastne všetko, čo neobmedzuje iné osoby či zvieratá. „Ži a nechaj žiť“. Páčia sa vám tieto pravidlá? Možno sa vám prestanú páčiť, keď vám poviem, že je to 10 z 11-tich Satanistických pravidiel. To, ktoré som vystrihla sa týka mágie a znie takto: „Uznávaj silu mágie, pokiaľ ju úspešne využívaš k uskutočňovaniu svojich potrieb. Ak poprieš silu mágie potom, čo si ju úspešne použil, stratíš všetko, čoho si dosiahol.“

Ja vravím: „Žime tak, aby sme boli šťastní a aby sme našimi činmi nikomu neublížili„.

Nebojte sa, nerobím doma žiadne rituály, ani nenosím na krku pentagram. Keď som dočítala Satanistickú bibliu zistila som, že na Slovensku máme minimálne milión satanistov. Prečo? Prečítajte si ešte raz pravidlá a povedzte si, ktoré z toho porušujete. Znásilňujete? Ubližujete deťom a zvieratám? Kradnete? Necháte si skákať po hlave a vždy nastavujete druhé líce? Keď vás niekto uráža či dokonca bije, nič s tým nerobíte? Ak ste na všetko odpovedali NIE, gratulujem, žijete podľa Satanistických pravidiel. Sranda že? Kňazi na omšiach či redaktori novín nám tak dlho vtĺkali do hlavy všelijaké krvavé satanistické obety a znásilňovania až tomu ľudia začali veriť.

Deviate Satanistické vyhlásenie hovorí za všetko: „Satan je najlepším priateľom cirkvi, akého kedy mala, pretože ju celé roky udržiava v činnosti“.

Referendom o rodine a proti rodine

Každé voľby rozdeľujú ľudí na dve strany – pravú či ľavú, červenú či zelenú, americkú či ruskú,… Toto referendum rozdelilo národ na toleranciu a diskrimináciu. Áno, považujem za diskriminačné to, čo sa rozoberalo na sociálnych sieťach a blogoch. Vyviezť všetkých homosexuálov za hranice? Toto že povedal kňaz? Už sme raz vyvážali židov a ako to skončilo.

Použiť ako argumenty najextrémistickejšie fotky a príbehy aké vygooglili? Veľká škoda, že v čase križiackych výprav neexistoval fotoaparát, lebo tie zábery by som všetkým otrieskala o hlavu. Tvrdenie, že homosexuálne páry ohrozujú tradičnú rodinu… akože, koho? KOHO? Ukážte mi tú tradičnú rodinu, ktorá čelí reálnemu ohrozeniu zo strany homosexuálneho páru! Veľmi by ma totiž zaujímalo, ako sú ohrozovaní.

Problém s adopciami je v samotnom systéme. Je zdĺhavý, neprehľadný,.. zlý. Na internete sa v poslednej dobe objavilo veľa článkov o procese adopcie. Odporúčam si ich prečítať a tam hľadať problém. Homosexuáli nie sú dôvod, prečo ľudia 3 roky čakajú aby dostali dieťa. Je to bullshit.

 

A pokiaľ mám byť úplne zlá, tak keď sa nejakému kresťanovi nedarí mať dieťa a kvôli kresťanským hodnotám odmieta umelé oplodnenie alebo inú formu, prečo si chce potom adoptovať dieťa? Však Boh si to takto želal, aby nemali dieťa. No nie?

.bodkaMôže sa Vám ešte páčiť...

4 komentáre

 1. Roman Tycka píše:

  Tych dobrodruzstiev bolo u nas podstatne viac a rozkralo „sa“ 6 bilionov korun, nie smiesnych 6 milionov eur. Ved za nieco sa v tej Blave stavat musi, ci nie? No to zrejme nie je podstatne :)

 2. Meno píše:

  No, vidim, ze tu demokracia prekvita a jediny nazor, ktory prejde je ten, ktory je v sulade s autorkou! :)))
  Tusim, ze ludia tohto druhu kritizuju nedemokraticke praktiky, ale cenzuru zboznuju! :D

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *