Mačka + zelené olivy = zdrogovaná mačka. Prečo?

Zelené olivy obsahujú izoprenoidy, ktoré sú štruktúrou podobné k aktívnej látke methylcyclopentane monoterpene nepetalactone Kocúrniku obyčajnom (po ang. Nepeta catariaznámeho tiež pod názvom catnip. Čaj z Kocúrnika pôsobí proti kŕčom, hnačke, črevnej plynatosti, zápalom dýchacích ciest… Avšak názov Kocúrnik vznikol kvôli jeho vôni, ktorá privádza mačky do šialenstva.

Nepetalakton je halucinogén/feromón, ktorý veľmi silne pôsobí na mačky. Táto látka pôsobí na cca 70-80% mačiek a „závislosť“ je geneticky dedená. Na túto látku reagujú dokonca aj tigre, leopardy a rysy. Citlivosť mačiek na nepetalakton nie je náhodná. Túto látku vylučujú žľazami na hlave. Pred párením si mačky rozotierajú nepetalakton na hlave a po pleciach. Toto rozotieranie pachovej látky je rovnaký efekt, ako keď sa vám mačka obtiera o nohu – označuje si vás. Obtieranie tváre o predmety, nábytok či ľudí je bežný spôsob akým mačka prejavuje svoju náklonnosť. Na týchto miestach zanecháva svoje pachové stopy – feromóny. Tie majú upokojujúci charakter a dávajú mačke pocit istoty. Feromóny sú však vysoko prchavé a tak sa obtieranie neustále opakuje.

V obchodoch sa dá tento feromón kúpiť aj ako sprej (známa značka Feliway). Pomáha mačkám prijať nové predmety ako sú hračky, škrabadlá, peliešky alebo aj pri boji proti značkovaniu močom, pri cestovaní či sťahovaní kedy je mačka pod veľkým stresom. Ako používať tento sprej pri rôznych problémoch si môžete prečítať v článku Feliway – umelé mačacie feromóny na wildcats.sk.

 

Okrem formy pre mačky (Feliway) existuje aj mutácia pre psíkov D.A.P. (Dog Appeasing Pheromone čiže psov ukľudňujúci feromón).



Môže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *