Slovakia Youth to Business Forum 2014

1. októbra 2014 sa na Ekonomickej univerzite uskutočnilo podujatie Youth to Business Fórum 2014 (skratka Y2B). Vstup bol zadarmo, čo znamená, že som tam samozrejme s mojim študentským budgetom bola :)

Na úvod pustili prezentačné video, ktoré bolo naozaj veľmi skvele spracované – čím si vyslúžili neuveriteľný potlesk a ovácie. Takýto potlesk som nezažila ani v Prahe na WebExpo 2013.

Úvodná prednáška – Sir John Baron

Tento pán môže mať 60-70 rokov, možno aj viac, ale jeho schopnosť zaujať a prednášať… no proste niečo úžasné. Hovoril o študentskej organizácií AIESEC (organizátori podujatia) takým neuveriteľným spôsobom, že všetci sme tam chceli okamžite naverbovať.

AIESEC je organizácia pre študentov vedená študentmi. Organizujú podujatia, semináre, stáže, workshopy,.. aby pripravili mladých ľudí na ich kariérnu cestu. Pokiaľ ste počas školy nebrigádovali či neboli na stáži, máte veľmi mylné predstavy o vašej kariére vo firme. V AIESEC sa stretnete s realitou a naučíte sa jej čeliť.

Sir John Baron mal nádhernú britskú angličtinu (čo milujem), hovoril nahlas (nebol k dispozícií mikrofón) a hovoril vtipne. Spomínal začiatky organizácie AIESEC, ktorá vznikla v roku 1927 keď neexistoval internet, telefonické hovory sa museli vopred bookovať u operátorov a cestovanie nebolo také easy. Prednáška bola plná vtipných komentárov a príhod. Tento pán má u mňa 100 bodov.

Panelová diskusia – Ako som sa dostal tam, kde som dnes?

Miroslav Tain (Tax Partner, BDO Slovakia), Norman Thatcher Scharpf (Deputy chief of mission, US Embassy), Andrej Winter (CEO Challengest), Sir John Baron (Former director of Deloitte, Chairman of British Chamber of Commerce, Advisor to National Bank of Slovakia, Member of the British Empire). 4 absolventi ekonomických smerov prezradia, aká bola ich cesta ku kariére, ktorú majú dnes.

Moderátor diskusie kládol hosťom otázky ohľadne ich začiatkoch, štúdiu, kariérnej ceste, úspechoch aj neúspechoch… Každou otázkou sa ale znižovala hlasitosť moderátora aj hostí a nakoľko nebol k dispozícií mikrofón, veľa som si z tejto diskusie neodniesla.

Každý ale opakoval jedno – získavajte kontakty! Každý kontakt sa môže raz zísť. Ostávajte v kontakte s vašimi spolužiakmi, spolubývajúcimi, so všetkými ktorých spoznáte, nikdy neviete kam sa ten človek dostane a ako vám môže raz pomôcť.

Workshopy, ktorých som sa zúčastnila

Ako začať podnikať?

Rozmýšľaš nad vlastnou firmou alebo startupom? Na tomto workshope získaš tipy a triky ako funguje podnikanie (nielen) na Slovensku.

Speaker: JCI Slovakia

Neviem či sa toto dalo nazvať workshopom, keďže to bola skôr prezentácia toho, čo robia. Žiadne tipy a triky ako funguje podnikanie sme sa nedozvedeli. Hovorili sa viac-menej iba úplne basic veci, napr.: spravte si prieskum trhu, vybavte papierovačky, zožeňte financie a založte si živnosť alebo sro-čku. Na tému ako zohnať peniaze sa spomínala banková pôžička alebo výhra v súťažiach pre startupy. O investoroch nebola ani zmienka. No aj tak rozmýšľam, že sa stanem ich členom. Organizujú rôzne semináre, školenia pre mladých manažérov, podnikateľov, ktoré sú venované podnikaniu. Pre členov zadarmo. Možno na nich sa dozviem niečo užitočné.

Prvýkrát som ale začula slovné spojenie „podnikateľský inkubátor„. Začala som vyhľadávať na internete, čo to vlastne je a bola som milo prekvapená.

Hlavným cieľom podnikateľských inkubátorov je poskytnúť začínajúcim podnikom tzv.  „inkubačnú dobu“ (do 3 rokov), počas ktorej sa firmy stanú finančne nezávislými, úspešnými a začnú postupne samostatne pôsobiť na obchodnom trhu. Inkubátory bývajú často pridružené k univerzitám alebo vedecko-technickým parkom. Existuje mnoho typov inkubátorov – podnikateľský, technologický, výrobný,… a ponúkajú široké spektrum služieb – daňové poradenstvo, marketing, kampane,… V Bratislave sa nachádza Univerzitný technologický inkubátor, ktorý napríklad organizuje každý druhý štvrtok v mesiaci Biznis raňajky. Na stránke sbagency.sk, ktorú som dnes objavila, nájdete neskutočné množstvo informácií pre začínajúcich podnikateľov. Ako aj zoznam všetkých inkubátorov.

Speaker číslo 2: Jaroslav Mráz, Allycom a igeek

Jaroslav Mráz je študent a zároveň podnikateľ, moja krvná skupina. Vraj ako prvý na Slovensku začali robiť aplikácie pre iOS. Android verzie som bohužiaľ nenašla. Veľká škoda je ich firemné blogy sú už 2 roky mŕtve…

Na workshope (AKA prednáške) hovoril aspoň k veci a zaujímavo. Každopádne, nič nové pod slnkom. Jeho 12 typov ako podnikať neboli ničím prevratným a takže ani jeden som si nezapísala a (ako vždy) ani nezapamätala.

Prosperita neprichádza náhodou

Jeden z najlepších trénerov na Slovensku a v Česku, Peter Sasín, Ti porozpráva o tom, ako pracovať s osobnými financiami a udržať sa v zelených číslach počas školy aj po jej skončení.

Speaker: Peter Sasín, NLP Akadémia

WOW. Vždy som považovala ľudí trénujúcich osobnostný rozvoj za takých malých šarlatánov. Určite sú aj takí, čo zarábajú organizovaním „omáčkových“ seminárov, ale Peter Sasín medzi nich nepatrí. Buď je neskutočne skvelý psychológ a všetkých nás totálne zmanipuloval alebo tento človek naozaj vie ako dosiahnuť svoj cieľ.

Koľko vecí robíme podvedome? Naše vedomé rozhodnutia sú častokrát ovplyvnené podvedomím myslením. Ale je to vždy to správne rozhodnutie? Podvedome si myslíme, že všetci bohatí sú zlí. Že všetky ženy sú rovnaké. Že peniaze menia charakter. Pán Sasín sa snažil tieto podvedome bullshity z nás odstrániť. Ako?

– Všetky ženy sú rovnaké
– Okej a ktoré konkrétne?
– Čo ja viem? Ivana a Oľga.
– A čo Zuzana?
– Nie, Zuzana je v pohode.
– Takže nie všetky ženy sú rovnaké.

Negeneralizujte! Nehádžte všetkých do jedného vreca. Že peniaze menia charakter? Nie, peniaze odhaľujú charakter. Ak je niekto zlý, tak keď bude mať peniaze, bude ešte horší. Ale keď je niekto dobrý a stále sa snaží všetkým pomáhať, tak keď bude mať peniaze bude sa snažiť pomáhať ešte viac.

Keď vám niekto povie: „nepredstavuj si budík,….. nepredstavuj si budík, ktorý je v chladničke“. No čo tak si predstavíte? No predsa budík v chladničke. A určite analógový s takými dvoma zvonami. Čo týmto chcel povedať? Keď si poviete „nechcem byť chorý“, predstavíte si seba ako sa potíte v posteli so zapchatým nosom. Čo keby ste si namiesto toho povedali „chcem byť zdravý“? Ak niečo nechcete, hovorte si opak. Namiesto „nechcem byť chudobný“ si povedzte „chcem byť bohatý“. Keď chcete byť bohatší, predstavujte si to konkrétnejšie. Kedy nastane ten moment, kedy o sebe budete môcť povedať, že ste konečne bohatý? Keď budete mať na účte 500€ alebo 50 tisíc €? Za pánom Sanínom chodia ľudia, že chcú byť bohatší. Dá im do ruky 1€ a povie: „teraz ste bohatší, čo ďalej?“. Predstavujte si svoj cieľ všetkými piatymi zmyslami. Predstavujte si, ako to vyzerá, ako to voní, čo cítite. Čo počujete. Vstúpte do „tranzu“, ako keď počúvate vašu najobľúbenejšiu pesničku nahlas.

Keď idete prezentovať pred ľuďmi a v hlave máte všetky možné katastrofické scenáre, ako zabudnete obsah, dostanete okno, oblejete sa vodou, hocičo. Myslíte si, že budete prezentovať v klude a bez stresu? Čo kebyže si predstavujete ako tam skvele zahviezdite, ako vám budú tlieskať, ako sa budú smiať na vašom vtipe, ktorý máte pripravený,… Predstavujte si to so všetkými piatymi zmyslami, počujte smiech publika, sledujte ich úsmevy,… A váš nástup na reálnu prezentáciu bude určite menej stresujúci ako kebyže tam idete s katastrofickým scenárom. Dáva zmysel?

Prosperita je len stav mysle. 

Moje celkové hodnotenie Y2B 2014:

Workshop s Petrom Sasínom z NLP Akadémie hodnotím na 10/10. Určite si vypočujem celý ich podcast a odporúčam to aj vám – http://www.nlp-akademia.sk/online-vysielanie-nlp-akademie. Workshop s JCI Slovakia hodnotím na 3/10, pričom tie tri body majú za podnikateľský inkubátor.

V programe bol aj „Speaker na záver: prekvapenie“. Veru, bolo to veľkým prekvapeným, keď nikto neprišiel…

Organizátorom chcem odporučiť, aby všetky informácie pridávali na eventovu stránku a nie len na Facebook. A taktiež silno zvážiť pridanie mikrofónov do panelovej diskusie. Každopádne, patrí vám veľký obdiv.

 

Organizátor – študentská organizácia AIESECMôže sa Vám ešte páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *