Sťahujeme mačku do nového domova – stres a panika

V prvom rade si treba uvedomiť, že mačka nie je pes. Pes je zvyknutý chodiť von, do iného prostredia, stretávať cudzích ľudí a cudzie predmety. Predstavte si, že máte mačku v byte 5 rokov a najväčší adrenalín zažíva, keď si spomeniete na odčervenie a očkovanie a zoberiete ju k veterinárovi. Zmena prostredia dokáže kompletne narušiť psychiku a správanie mačky.

Pripravte sa na sťahovanie mačky

Ešte pred prenesením samotnej mačky do nového domova jej pripravte vhodné prostredie.

Zabezpečte jej pokojnú a hlavne TMAVÚ malú miestnosť. Pripravte jej tam záchod s podstielkou, ktorú dôverne pozná. Toto nie je ten správny čas na zmenu podstielky. Pripravte jej misku s jedlom a vodou. Prineste tam jej obľúbené hračky, deku, brloh, mačací strom… Všetko, na čo bola zvyknutá v pôvodnom domove.

Kúpte si Feliway difúzer a zasuňte ho do zástrčky. Feliway obsahuje mačací feromón. Tento feromón pomáha mačkám prijať nové predmety, ako sú hračky, škrabadlá, pelešteky, ale pomáha aj v boji proti značkovaniu močom, pri cestovaní či sťahovaní, keď je mačka pod veľkým stresom. Viac o Feliway sa dočítate aj v článku na stránke wildcats.sk.

Pre istotu si kúpte v lekárni striekačku. Ak by vaša mačka odmietala po presťahovaní piť, môžete jej podávať vodu striekačkou priamo do papuľky.

 

Prvý deň v novom domove

Po príchode mačky ju nestresujte viac, než je treba. Nevyťahujte ju nasilu z prepravky, počkajte kým vyjde sama. Môže to trvať hodiny. Dajte jej možnosť hocikedy sa vrátiť späť do prepravky. Prepravka je totiž teraz to jediné, čomu viac-menej dôveruje a čo pozná.

Dbajte na to, aby bola mačka v tichej, malej a TMAVEJ miestnosti.

Pokiaľ neviete eliminovať zvuky okolia a zabezpečiť absolútne ticho, pustite rádio alebo relaxačnú hudbu na Youtube.

Čo nerobiť?

  • Nespravte mačke hneď na začiatku „obhliadku“ nového domova, aby ste jej všetko ukázali. Je to kontraproduktívne.
  • Nekričte na mačku. Ani pokiaľ sa vymočí mimo záchoda. Nikdy.
  • Netlačte do nej jedlo. Začne jesť sama, keď bude mať chuť.

 

macka-v-novom-dome

Druhý deň po presťahovaní mačky

Pokiaľ vaša mačka prežíva stres a paniku aj na druhý deň a stále nič nepila, je načase zobrať striekačku a pokúsiť sa do nej dostať aspoň 20 ml vody. Do vody môžete pridať trošičku medu, aby jej to viac chutilo a aby dostala do seba aj nejaký cukor a energiu. Mix vody a medu pred tým ochutnajte, či ste tam náhodou nedali priveľa medu.

 

Tretí deň

Ak mačka stále nezačala piť, navštívte veterinára, aby vám dal upokojujúce tabletky. Momentálne sú dosť obľúbené tabletky Zylkene, ktoré sa predávajú v kapsulách. Kapsule sa dajú jednoducho otvoriť. Prášok zmiešate s vodou a medom a podávate cez striekačku. Pre tabletky k veterinárovi nemusíte ísť s mačkou, nechajte ju doma.

To, že vaša mačka ešte nezačala jesť, je normálne. Nestresujte viac ako vaša mačka. ;) Musí si jednoducho zvyknúť.

Je dôležité, aby ste do mačky dostali tekutiny. Aj cez striekačku, keď to inak nejde.

Ak mačka nedostane tekutiny, pri zvýšenom srdcovom rytme sa zo stresu môže prehriať. Prehriatie mačky jednoducho zistíte, keď jej chytíte ucho. Ak má horúce uši, dostaňte do nej čo najviac vody cez striekačku a zabezpečte, aby miestnosť nebola prekúrená.

 

Ďalšie dni života mačky v novom domove

Mačka bude najaktívnejšia v noci, keď je úplná tma a ticho. Pripravte sa na to, že bude vyžadovať vašu pozornosť a pohladkanie aj o 4-tej ráno.

Keď začne jesť (moja mačka začala jesť na štvrtý deň), pokračujte v pridávaní upokojujúcich tabletiek do jedla. Je veľmi pravdepodobné, že bude grcať. Ak dlhšie nejedla, spapá toho naraz priveľa a jej žalúdok to odmietne. Dávajte jej do misky postupne malé porcie. Nestresujte mačku viac, než je treba. Udržujte v novom domove ticho. Vysávanie počká.

Pokiaľ sa mačka vycikala niekde, kde nemala, dané miesto očistite a nastriekajte tam Feliway sprej. Na dané miesto tiež položte niečo, čo pozná – deku, hračku… Skúste jej to tam spríjemniť, napríklad tým, že sa tam budete spolu hrať.

Kým si mačka kompletne zvykne, môže to trvať týždne až mesiace.

 

stahujeme-macku

 

Čítajte reč tela vašej mačky

Nemusíte byť odborníkom, aby ste zistili, ako sa vaša mačka práve cíti. Stačí sa pozerať na jej chvost.

  • Ak má chvost medzi nohami, bojí sa.
  • Ak má chvost hore s nahnutým koncom, je zvedavá a má chuť objavovať.
  • Ak má chvost vodorovne, je to neutrálne.


Môže sa Vám ešte páčiť...

3 komentáre

  1. ZuzanaH píše:

    No po tomto čo som si prečítala si začínam vážiť svoju mačku oveľa viac, nakoľko už zažila 3 byty. Mala som skôr pocit, že ju baví prechádzať sa po novom byte a objavovať nové veci. Teraz je občas berie môj syn do malého bytu kde má psa. A čuduj sa svete, mačka všetko prežila, dokonca aj pes všetko prežil a obom chutí jesť a navzájom si pijú a jedia z misiek. To sú zvery!

  2. Jana píše:

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať, ako je to s malovaním bytu? Ako reagujú mačky na vymalovaný byt? Koľko je dobré počkať, kým ju tam presťahovať, teda? Kúpila som byt, dnes sa začne malovať, bude hotový do piatku. Postupne tam posťahujem veci a chcela by som sa tam čím skôr nasťahovať, kedže budem mať od budúceho týždňa 2 týždne dovolenku a chcem ju postupne učiť byť sama doma, kým budem v práci. Vyrastala pri kocúrikovi, čiže sťahovanie k mamine zvládli obaja super, hned sa váľali po zemi bruškami hore. Ale kocúrika som po pol roku neúspešnej liečby musela teraz v januári nechať uspinkať po 6 tich rokoch (v apríli by mal 7 rôčkov). Čiže také 2 dni by som bola nonstop s ňou a potom ju jeden deň nechať hodinku samú, na druhý deň 2 hodinky a takto postupne. Ďakujem za radu :-)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *