Keď mačka chodí na toaletu tam, kam by nemala

Približne 10% mačiek nepoužíva mačací záchod tak, ako by sme si to predstavovali. Niekedy používa záchod len na močenie, niekedy len na veľkú alebo ani na jedno. Dôvodov môže byť mnoho, preto sa poraďte aj so svojim veterinárom aby ste čo najpresnejšie určili problém vašej mačky. Pokiaľ vaša mačka nechodí na záchod, musíte jednať rýchlo, aby sa z toho nestala chronická záležitosť.

Tipy na začiatok:

 • počet záchodom sa musí rovnať počtu mačkám plus jeden. Takže ak máte tri mačky, mali by ste mať aspoň štyri záchody.
 • mačky sa na nás radi pozerajú zhora – umožnite vašej mačke dostať sa na vysoko položené miesta (na poličky, skrine), poprípade vytvorte pre ňu vlastný priestor na lezenie.
 • mačka je lovec. Chce loviť muchy, naháňať laserové ukazovátko či hračku na špagáte. Hrajte sa s ňou a vybláznite ju.
 • odstráňte kryt zo záchoda. Podstielka bude rýchlejšie schnúť, pachy budú rýchlejšie miznúť.
 • umiestnite záchody na miesta, kde má mačka pokoj.

Záchod nie je dostatočne čistý – Vyberajte hovienka každý deň a záchod kompletne meňte aspoň raz za týždeň. Keď meníte záchod, osprchujte nádobu a sem-tam aj umyte mydlom bez vône.

Konflikt medzi mačkami v domácnosti  Jedna mačka v domácnosti môže zabraňovať druhej v používaní záchodu. Pozorujte svoje mačky či náhodou nedochádza k súboju, keď sa jedna z nich približuje k záchodu alebo ho práve používa/la. Ak je vo vašej domácnosti konflikt, zabezpečte samostatné misky na jedlo a vodu pre každú mačku. Umiestnite pre každú mačku záchod tam, kde sa najčastejšie zdržuje. Každá mačka by mala mať vlastný mačací strom na lezenie. Pokiaľ problém medzi mačkami neviete vyriešiť, umiestnite do bytu Feliway difuzér. Konflikt najčastejšie vyvoláva jedna mačka, skúste zistiť čo jej vadí, poprípade sa poraďte s veterinárom o tabletkách na ukľudnenie.

Zlá lokalita záchodu – Mačka musí mať nejaké súkromie a taktiež musí mať únikové cesty. Chce vidieť ostatné mačky, mať rozhľad a možnosť uniknúť viacerými smermi. Mačka nebude chodiť na záchod na miesta, ktoré sa jej nepáčia. Chodba, kde sa preháňa veľa ľudí, nie je dobrým riešením. Mačka taktiež musí mať neustály prístup k záchodu. Skúste analyzovať miesta, kde sa mačka vymočila – je to v rohu? v kúpeľni? v izbe kde spí?…

Nevhodná podstielka – Mačka je dravec, ktorý loví v noci. Má citlivý čuch a labky, čo jej pomáha v navigácií v teréne. Tieto vnemy môžu ovplyvniť jej reakciu na určité druhy podstielky. Na trhu existuje mnoho typov a každej mačke môže vyhovovať iná vôňa či textúra. Skúste zmeniť typ podstielky – do jedného záchodu nasypte pôvodnú podstielku a do druhého novú a sledujte, ktoré jej viac vyhovuje. Opäť skúste analyzovať miesta kde sa mačka vymočila, resp. analyzujte povrch – bol to mäkký povrch? tvrdý? svetlý? tmavý?…

Mačka bude vždy preferovať záchod, ktorý používala ako mačiatko. Okrem typu záleží aj na množstve. Radšej nasypte menej a meňte častejšie, ako nasypať veľa a kašľať na to.

Malý, vysoký záchod – malé mačiatka či staršie mačky môžu mať problém vojsť na záchod s vysokými bokmi, záchody so vstupom zhora neodporúčam používať. Veľké mačky môžu mať zase problém zmestiť sa do malého záchodíka. Mačky majú najradšej veľké a nízke záchody.

Negatívna skúsenosť – Existuje mnoho dôvodov prečo mačka, ktorá vždy používala záchod, začala chodiť mimo. Ak vaša mačka zažila nejaký desivý alebo znepokojujúci zážitok počas toho ako bola na záchode, mohla si spojiť túto udalosť so záchodom a začne sa mu vyhýbať. Je veľa vecí čo ju mohlo vyrušiť – pes, iná mačka, hluk, uvidela niečo prekvapujúce,… Takéto skúsenosti ju odrádzajú od používania záchodu. Ak je to váš prípad, možno si všimnete, že občas vojde na záchod ale odíde skôr ako vykoná potrebu. Poprípade sa vymočí blízko záchodu, ale nie v ňom.

Pokiaľ je toto váš prípad, nesnažte sa mačku vycvičiť na záchod používaním maškŕt. Či vodením ju na záchod aby ste jej ukázali, že sa nemá čoho báť. Toto dokážu iba profesionálny terapeuti pre zvieratá a pochybujem, že na Slovensku nejakí sú.

Skúste umiestniť záchod na iné miesto. Pokúste sa vybrať pokojné miesto, ktoré nie je obklopené stenami aby mala mačka čo najlepší výhľad a čo najviac únikových ciest. Dbajte na to, aby mačku pri vykonávaní potreby nerušila iná mačka, či dieťa. Hrajte sa s mačkou blízko záchoda, ale nikdy k nemu nedávajte misku s jedlom či vodou. Ak je vaša mačka dlhosrstá, skontrolujte, či sa jej chlpy nezachytávajú na okrajoch záchoda.

Stres – to, čo považujete za maličkosť, môže byť pre vašu mačku katastrofou. Presúvali ste nábytok? Máte nového miláčika či nebodaj sa vám narodilo dieťa? Všetko, čo zmenilo jej dennú rutinu jej môže spôsobovať stres. Jej miska s jedlom musí byť vždy na tom istom mieste a plná. Zabráňte vášmu dieťaťu či psovi aby mačku naháňal. Stres sa dá riešiť tabletkami, ktoré vám dá váš veterinár alebo sprejom a difuzérom na ukludnenie Feliway. Pokiaľ sa sťahujete, nainštalujte do nového bytu difuzér Feliway týždeň pred príchodom.

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.sk)

Zdravotný problém – mačky môže postihnúť zápal močového mechúra. Pri močení vyzerajú, že vynakladajú veľa úsilia ale s malým výsledkom. Po močení sa lížu a môžu mať krv v moči. Vtedy mačka močí mimo záchod aj preto, že to na ňu jednoducho príde náhle. Za bolestivým močením môžu byť aj obličkové kamene. Neodkladajte návštevu veterinára!

Značkovanie – mačky značkujú najčastejšie na rovné povrchy. Postavia sa chrbtom k stene, stoličke,.. zdvihnú chvost dohora a označkujú povrch. Množstvo moči pri značkovaní je omnoho nižšie, než pri normálnom močení.

Riešenie problému s mačacím záchodom

V prvom rade musíte vylúčiť zdravotné problémy a značkovanie. Potom skúšajte nasledovné:

 • poskytnite mačkám dostatočný počet záchodov. Uistite sa, že máte jeden pre každú mačku vo vašej domácnosti, plus jeden navyše. Napríklad, ak máte tri mačky, budete potrebovať minimálne štyri toalety.
 • záchod umiestňujte na prístupné miesta a preč z oblastí, kde by sa mohla cítiť v pasci. Ak bývate vo viacposchodovom dome, umiestnite záchod na každé poschodie. Záchod umiestnite ďaleko od rušných, hlasných alebo „zastrašujúcich“ miest (vedľa práčky a sušičky, pri miske na vodu, pri ležadle pre psa) alebo iných frekventovaných miestach.
 • misky s jedlom a vodou umiestnite ďalej od záchodu.
 • odstráňte kryty na všetkých záchodoch.
 • dajte mačke výber typu podstielky. Používajte neparfumované podstielky. Umiestnite rôzne druhy podstielky vedľa seba, nech vám vaša mačka ukáže čo má radšej.
 • vyberajte hovienka aspoň raz denne. Raz týždenne vyčistite všetky záchody s teplou vodou a neparfumovaným mydlom či jedlou sódou.
 • na čistenie miesta kde sa mačka vymočila použite prostriedky na neutralizáciu zvieracích pachov.
 • ak vaša mačka močí na konkrétne miesta, umiestnite tam záchod. Ak to nie je možné, umiestnite tam misku s jedlom, s vodou, poprípade jej hračku alebo striekajte miesto sprejom Feliway dovtedy, dokým nebude dané miesto obtierať hlavou. Taktiež umiestnite ďalší záchod na iné miesto v prípade, že problémom je lokalita.
 • zneatraktívnite miesta, kam sa vaša mačka chodí vymočiť. Nainštalujte svetlo na pohybový senzor, nalepte obojstrannú lepiacu pásku, alobal,…
 • používajte záchody, do ktorý sa dá ľahko vojsť aj vyjsť. Musí byť dostatočne veľká s nízkymi bokmi.

Čo určite NEROBTE:

 • nestrkajte mačkyn nos do jej výkalov
 • neťahajte ju na záchod, nekričte na ňu
 • nezatvárajte mačku do malých miestností so záchodom
 • na čistenie nepoužívajte prípravky s amoniakom. Moč obsahuje amoniak a použitie takéhoto čistiaceho prostriedku by mohlo mať na mačku opačný efekt

You may also like...

2 komentáre

 1. Martina píše:

  Ahoj, ak mačka odmieta chodiť na toaletu, tak mne sa osvedčila ako podstielka obyčajný piesok, na ktorý som ju položila. A tomu zatiaľ žiadna neodolala… a po určitom čase, keď si už vytvorila návyk, som piesok zamenila za mačaciu podstielku.

 2. Peter Mlynar píše:

  Ako odnaucim 3.rocneho vykastrovaneho kocura aby mi stale nenosil pred dvere mrtve vtaky?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *